Przejdź do treści
Strona główna » News » Twoja grupa docelowa

Twoja grupa docelowa

  Grupa docelowa jest to taka grupa, która spełnia określone kryteria, do której kierujemy naszą ofertę. Jest ona bardzo istotna w marketingu, a jej odpowiednie dobranie wymaga sporego doświadczenia. Możemy próbować dobrać target samemu, ale generalnie nie jest to polecane i zazwyczaj prowadzi do odwrotnych od oczekiwanych skutków.

  Jeżeli chcemy sprzedać określoną usługę lub produkt, trzeba się zastanowić do kogo jest kierowany. Na pewno nie mogą to być wszystkie osoby jakie są Państwo sobie w stanie wyobrazić. Inaczej na dany produkt będą reagować dzieci, a inaczej osoby starsze. Inaczej zamożne, a inaczej ubogie. Chociaż nie zawsze da się w sposób jasny określić, gdzie jaka grupa docelowa aktualnie przebywa, to na podstawie pewnych doświadczeń można z dużym prawdopodobieństwem określić jak do niej dotrzeć. W momencie, w którym już posiadamy taką wiedzę, możemy liczyć na to, że odzew z akcji reklamowej będzie o wiele większy niż w przypadku „strzelania na ślepo”. Również znając już nasz target możemy w łatwy sposób dostosować do niego naszą ofertę, czyli np. wybrać produkt z naszej gamy produktów lepiej dopasowany do odbiorcy czy zdecydować o tym czy dać rabat czy nie.

  Bardzo ważne jest, żeby dobrze znać swoją ofertę, wiedzieć jakie płyną korzyści z wybrania właśnie Państwa produktu. Komu ten produkt jest potrzebny.

  Jeżeli np. sprzedajemy podręczniki szkolne, oczywistym jest, że odbiorcą będą dzieci, ale grupą docelową będą młodzi rodzice, którzy za te podręczniki zapłacą. Zazwyczaj będą więc to młode małżeństwa, zasiedlające nowsze osiedla usytuowane blisko szkół czy przedszkoli.

  Jedną z bardzie pożądanych grup docelowych jest tzw. „nisza”. Jeżeli w naszej ofercie posiadamy unikatowy produkt czy usługę niszową to naszym targetem staną się ludzie spełniający specyficzne kryteria. Oczywiście zazwyczaj jest to niewielki procent społeczeństwa, ale za to jest on mocno skupiony na danym produkcie. Ludzi o takich określonych potrzebach o wiele łatwiej pozyskać i przekonać ich do skorzystania właśnie z naszej oferty.

  Podsumowując, jeżeli chcemy aby nasza kampania reklamowa była skuteczna trzeba bardzo wyraźnie określić grupę docelową. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście porada doświadczonego fachowcy reklamy. Brak lub błędne określenie targetu może skutkować nieskuteczną akcją reklamową oraz Państwa niezadowoleniem. Oczywiście odbije się to także na Państwa portfelach co tylko jeszcze bardziej zwiększy Państwa frustrację.